موسسه خیریه معلولین ذهنی امیرالمومنین (ع) سبزوار | مهرآسا
ایمیل موسسه payam_mehrvarzan@yahoo.com
با ما در تماس باشید ۰۵۱۴۴۶۴۶۵۵۱

آشپزخانه

این هفته می خواهم برایتان از آشپزخانه و غذاخوری قدیمی و جدید آسایشگاه بنویسم. آن روزها یعنی سال ۱۳۷۹ زمان راه اندازی و افتتاح آسایشگاه را می گویم، زمانیکه حدود پانزده نفر مددجو در ساختمان قدیمی که بازسازی شده بود مستقر شده بودند.

در ساختمان قدیمی ۴ اتاق برای استراحت مددجویان در یک راهرو وجود داشت و در انتهای راهرو سرویس بهداشتی، غذاخوری و آشپزخانه قرار گرفته بود.

داخل غذاخوری بطور فشرده تعداد ۳۰ عدد صندلی و ۶ عدد میز برای استفاده مددجویان، برای صرف صبحانه و ناهار و شام چیده شده بود.

یادم هست که در اولین روزهای ورود مددجویان بدلیل کمبود امکانات مالی و کمبود تجهیزات مناسب،آشپزخانه قابل استفاده نبوده و در این مدت ناهار مددجویان از آشپزخانه بهزیستی و یا از بین مردم نیکوکار تهیه می شد.

کم کم با تلاش شبانه روزی مسئولین آسایشگاه و مساعدت همه جانبه مردم نیک اندیش و خیّر آشپزخانه آسایشگاه سروسامان داده شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

روزها گذشت، کم کم تعداد مددجویان از ۳۳ نفر گذشته بود و بدون شک ارائه خدمات به تعداد بیشتر کاری بس دشوار و توان‏فرسا بود و استفاده از امکانات محدود و اندک امکان پذیر نبود، درنتیجه تصمیم به احداث ساختمان های جدید گرفتیم که طراح آن جناب آقایی مهندس آدمی آرشیتکت انسان دوست ساکن پایتخت بود.

از سال ۱۳۸۰ عملیات ساختمان سازی شروع شد با تلاشهای بی وقفه ای که انجام شد بالاخره در اسفند ماه ۱۳۸۷ یعنی پس از ۸ سال توانستیم ۳۳۰۰ متر مربع ساختمان استاندارد و با کیفیت را بنا کنیم این در حالی بود که در هیچ کدام از این سالها سرانه دریافتی از بهزیستی برای نگهداری مددجویان در طول یک ماه حتی نمی توانست تکافوی هزینه حقوق و بیمه و پاداش و اضافه کاری کارکنان همان ماه را بنماید. اما با همت و پشتکار و یاری همراهان نازنین این مؤسسه که گذشت و بخشش را ثروت واقعی و کمال را در ایثار بی چشمداشت می دانستند توانستیم بدون حتی یک ریال اعتبار دولتی ساختمان جدید را بنا کنیم.

آنچه اکنون به عنوان سالن غذاخوری و آشپزخانه مددجویان مورد استفاده قرار می گیرد ساختمانی است سه طبقه که زیر بنای هر طبقه ی آن ۵۰۰ متر مربع به شرح زیر است.

۱-     زیر زمین شامل :آشپزخانه، سرویس ها و رختکن و اتاق استراحت آشپزها، اتاق تأسیسات، اتاق شستشو و انبار ظروف، انبار مواد غذایی، کباب پز خانه، سردخانه زیر صفر و بالای صفر جهت نگهداری مواد غذایی است.

۲-      طبقه همکف شامل غذاخوری مددجویان وسالن پذیرایی زیبا و آتلیه عکس

۳-      طبقه فوقانی شامل: سالن آمفی تئاتر برای برگزاری کارهای فرهنگی

۴-      نمازخانه که در جنب این مجموعه ساختمانی قرار گرفته است.

این ساختمان به نام مجموعه تالار های یاس نامگذاری شده است و برای عموم به صورت اجاره قابل استفاده است و یک منبع درآمد قابل اطمینان و دائمی برای آسایشگاه محسوب می گردد.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *