موسسه خیریه معلولین ذهنی امیرالمومنین (ع) سبزوار | مهرآسا
ایمیل موسسه payam_mehrvarzan@yahoo.com
با ما در تماس باشید ۰۵۱۴۴۶۴۶۵۵۱

۹ آذر ۹۳

نشست خبری خبرنگاران با مدیر عامل موسسه در تالار یاس برگزار گردید و پیرامون مشکلات و مسائل مربوط به مددجویان گفتگو شد.

این آسایشگاه با ظرفیت اسمی ۳۷ نفر شروع به فعالیت کرد که اکثر این معلولین بدون سرپرست (یتیم) و یا جزء خانواده های دارای چند فرزند معلول  می باشند که هرکدام چندین سال در نوبت پذیرش در مرکز استان بوده ولی به لحاظ آمار بالای متقاضیان پشت نوبت همچنین  تاخیر در ترخیص این معلولین از مراکز بعلت عدم بهبود در طول مدت بستری همچنان در نوبت مانده اند.

این آسایشگاه متو لی رسیدگی به امور معلولین است  در حال حاضر ۱۰۶ دختر معلول ذهنی تحت پوشش این موسسه هستند مدیرعامل موسسه خیریه معلولین ذهنی امیر المومنین سبزوار یکی از مهمترین مشکلات مددجویان این موسسه را بی مهری خانواده ها نسبت به فرزندان معلولشان بیان کرد و گفت: متاسفانه والدین بعد از سپردن فرزندان خود به آسایشگاه وقتی را برای ملاقات با معلولین خود در نظر نمی گیرند درست است که معلولین از لحاظ ذهنی مشکل دارند اما عاطفه و محبت در آن ها هیچگاه از بین نخواهد رفت.

مدیرعامل موسسه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه سبزوار افزود: خانواده ها تصور می کنند که بعد از تحت پوشش قرار دادن فرزند خود در موسسه هیچ مسئولیت در قبال آن ها ندارند سخت در اشتباه هستند ما به عنوان یک نهاد حمایتی هر چقدر هم به آن ها رسیدگی کنیم اما جایگزین پدر و مادر آن ها نخواهیم شد.

وی بیان کرد: در روزهای عید که چشم معلولان به در آسایشگاه است از هر مهمانی که از در وارد می شود سراغ پدر ، مادر، خواهر و برادر خود را می گیرند او چشم انتظار امدن آن هاست متاسفانه والدین معلولین نه تنها به مرکز نمی آیند بلکه هر بار که تماسی از آسایشگاه با آن ها گرفته می شود تلفن را قطع می کنند ما مانده ایم جواب این معلول را چه بدهیم.

مدیرعامل موسسه با بیان اینکه این موسسه ۱۰۶ دختر معلول ذهنی بالای  ۱۴ سال را تحت پوشش خود قرار داده گفت: این مددجویان از نظر ضریب هوشی در سه رده حمایت پذیر(صفر تا ۲۵)، تربیت پذیر(۲۵ تا ۵۰) و آموزش پذیر (۵۰ تا ۷۵) هستند که مرکز تمامی امکانات را برای برای مددجویان اموزش پذیر فراهم کرده تا به طرق مختلف آموزش ببینند  و در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کند.

مدیر عامل آسایشگاه معلولین ذهنی امیر المومنین سبزوار  ظرفیت نهایی این موسسه را ۲۰۰ نفر بیان کرد و گفت: متاسفانه با اینکه بارها این موضوع به اداره بهزیستی ابلاغ شده اما این دستگاه ظرفیت آسایشگاه را تکمیل نمی کند.

وی با بیان اینکه برای هر مددجو در طول ماه بیش از ۸۴۷ هزار تومان  هزینه می شود بیان کرد: ماهیانه حدود ۹۰ میلیون تومان  صرف هزینه دارو، درمان، خوراک، پوشاک و … معلولین می شود که ۵ درصد این مبلغ توسط خانواده های معلولین و بیش از ۶۱ درصد توسط خیرین و نیکوکاران به مرکز اهداء می شود.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *